تابش فراصوت برای کاربردهای بیولوژی

امواج فرا صوت (Ultrasound) در تشخيص و درمان در پزشكي و بيولوژي كاربرد فراوان داشته، اثرات زيستي آنها نيز مورد توجه زيادي قرار گرفته است. مطالعات ثابت كرده است كه تابش فراصوت با شدت زياد، غشاي سلولها را تخريب مي كند و مولكولهاي زيستي نظير آنزيمها و DNA را غير فعال می کند.

از طرف ديگر نشان داده شده است كه تابش فراصوت با شدت و انرژي كم، طيفي از اثرات زيستي غير كشنده دارد كه از اهميت بالايي در بيوتكنولوژي برخوردار است. افزايش نفوذپذيري غشاي سلول توسط امواج فراصوت كه به sonoporation موسوم است مي تواند خروج فراورده هاي درون سلولي نظير متابوليهاي ثانويه دارويي را از سلولهاي گياهي كشت شده افزايش دهد. بسياري از تركيبات دارويي ارزشمند در درون سلولهاي گياهي ذخيره مي شود و استخراج آنها معمولاً نيازمند تخريب سلولها است.

به كارگيري تابش فراصوت با شدت و انرژي پايين مي تواند خروج و آزادسازي فراورده ها را از سلولهاي زنده بدون ايجاد اختلال در فرايندهاي كشت تسريع كند. علاوه بر اين زمينه را براي استفاده مستمر از ظرفيت بيوسنتزي سلولها فراهم سازد.

علاوه بر افزايش نفوذ پذيري غشاي سلولي، تابش فراصوت به عنوان محرك واكنشهاي آنزيمي در مسيرهاي بيوسنتزي مورد استفاده قرار گرفته است. گرچه در خصوص اثرات تحريك كنندگي US بر بيوسنتز تركيبات دارويي گياهي گزارشهاي بسيار كمي در دست مي باشد . اما اين امكان وجود دارد كه امواج فراصوت نقش خود را از طريق تاثير بر مسير هاي بيوسنتزي نيز اعمال كنند. مطالعات اوليه ما در اين زمينه افزايش راندمان توليد و استحصال تاكسول از لاينهاي سلولي با رشد ثابت در كشتهاي سلولي فندق با استفاده از امواج فراصوت با انرژي پايين را نشان داده است. نكته اي كه در اين ميان از اهميت فراواني برخوردار است افزايش راندمان توليد با حفظ توان زنده ماني سلولها و لذا امكان استفاده هاي مكرر از آنها در توليد در مقياس انبوه مي باشد.

This post is also available in: English

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.