تولید قرص های گیاهی

تولید انواع قرص های گیاهی با استفاده از پرس قرص ساز دستی فاپن

پرس قرص ساز:

برای تولید قرص از پودر مواد مختلف نیاز به قالب و پرس برای شکل دادن پودر به شکل قرص می‌باشد. برای نمونه در صنعت داروسازی یکی از دستگاه‌هایی که به شدت مورد نیاز است، دستگاهی است که پودر داروها را به قرص تبدیل کند. استحکام قرص به میزان فشاری بستگی دارد که قرص با آن پرس می‌شود. هر چه استحکام قرص بیشتر باشد احتمال خرد شدن یا لب پر شدن آن در بسته بندی کمتر است و در ضمن هنگام بلعیدن به زبان یا گلو نمی‌چسبد. استحکام قرص باعث حل شدن آهسته آن در معده نیز می‌گردد.

علاوه بر تولید قرص داروهای شیمیایی، می‌توان از این وسیله برای تولید قرص داروهای گیاهی نیز استفاده نمود. استقبال از مصرف داروهای گیاهی به صورت شایانی در حال گسترش است، اما معمولا روش مصرف این داروها راحت نیست و مصرف کننده را به زحمت می‌اندازد. این داروها معمولاً به صورت جوشانده و عرق گیاهی استفاده می‌شوند. اما برخی از این داروها به علت تلخی بسیار (مانند هلیله) و یا چسبندگی بسیار به جداره (مانند اسپرزه) فقط به روش بلع سریع همراه با مقدار زیادی آب قابل خوردن هستند. این مشکل عمدتاً باعث انصراف مصرف کننده از مصرف این نوع داروهای گیاهی می‌شود.

با تبدیل پودر داروهای گیاهی(مانند هلیله، اسپرزه، شیرین بیان و …) علاوه بر مناسب‌تر کردن طریقه مصرف این داروها می‌توان مقدار مصرف را با دقت بیشتری کنترل کرد. گیاهان مفید دیگری که معمولاً عرقیات آن مورد استفاده است را می‌توان به صورت قرص به مصرف کننده عرضه کرد. تولید و روش بسته بندی و حمل عرقیات (بطری) باعث افزایش هزینه تولید و توزیع قابل توجهی میگردد، به علاوه اینکه از تولید و استفاده بی مورد شیشه و پلاستیک هم کاسته می‌شود. جوشاندن هر گیاهی برای عرق‌گیری علاوه بر صرف بسیار انرژی باعث از بین رفتن بخشی از مواد مفید آن یا کم کیفیت شدن محصول می‌شود. برای مثال به جای استفاده از عرقیات نعناع، شوید، شیرین بیان و … می‌توان از برگ پرس شده به شکل قرص استفاده نمود.

ادویه جات از دیگر مواد مفید معطر و ضد سرطانی هستند که مورد استفاده اکثر جوامع قرار گرفته‌اند. ادویه جاتی مانند دارچین به صورت جوشانده به جای چای مورد استفاده قرار می‌گیرند اما قطعات دارچین به شکل چوب دارای حجم بسیار است و تکه کردن و استفاده به اندازه با وزن خاص مشکل است. در ضمن پودر دارچین در مجاورت هوا و رطوبت محیطی مزه و اثرات خود را زودتر از دست می‌دهد. اگر پودر دارچین به شکل قرص تهیه گردد، وزن آن مشخص بوده و هر بار برای مصرف نیاز به پیمانه کردن یا وزن کردن نیست و در عین حال کیفیت خود را از دست نمی‌دهد.

با افزایش روز افزون تعداد فروشندگان داروهای گیاهی و ادویه جات در ایران نیاز به دستگاه قرص ساز کوچکی که در مغازه‌های عطاری فروشنده حتی در حضور مشتری بتواند برای او قرص تولید کند، می‌تواند باعث جذب مشتریان بیشتر گردد. لذا پرس قرص ساز هیدرولیک دستی تولید شده است.

این دستگاه پرس قرص ساز(پرس تولید قرص) دارای جک هیدرولیک 10 تنی بوده  و بر روی قرص تا 2500 کیلوگرم نیرو (فشار 500 بار) وارد می‌کند.  برای اکثر مواد، فشار در حدود 1000 کیلوگرم نیرو (200 بار) کفایت می‌کند. با توجه به انواع پودر و فشار مورد نیاز در هر دقیقه می‌توان یک تا سه قرص پرس کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.